Blockchain! Blockchain! Neymiş Bu Blockchain?

Blockchain! Blockchain! Neymiş Bu Blockchain?

Blockchain! Blockchain! Neymiş Bu Blockchain?

Bitcoin ile beraber ismini duyduğum Blockchain’i şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlayabiliriz. İsminden de belli olduğu gibi zincirleme bir model inşası söz konusu. Bu zincir takip edilebiliyor olmasına rağmen kırılmayan bir teknoloji. Ya da kırılma ihtimali olduça düşük olan bir teknoloji diyelim. Zira konu siber güvenlik olunca %100 güvenli diyebileceğimiz bir durum yok.

Blockchain belli bir merkeze bağlı olmadan işlem yapmanıza izin veriyor.

Blok Zincirini Kim Kullanacak?

Blok zinciri teknoloji için iç yüzünü bilmenize gerek yok. Bu teknolojinin en büyük kullanım alanlarından biri finans. Dünya bankası 2015’te yapılan para transferlerinin 430 milyar ABD dolarını aştığını söylüyor, blok zinciri geliştiricilere büyük bir talep olduğunu gösteriyor.

Bitcoin'le alışveriş yapmak ya da diğer kripto para birimleriyle birlikte depolamak için bu uygulamaları kullanıyor. Çevrimiçi işlemler kimlik doğrulama süreçleriyle yakından ilişkili. gelecekte, cüzdan uygulamalarının başka türlü kimlik yönetim türlerinin önünü açacağına kesin gözüyle bakabiliriz. 

Blok Zinciri yeni bir Web 3.0 mı demek?

Web sitesi kullanmak gibi, web tasarımlarını kolaylaştıran araçlar gibi blockchain’i de kullanabileceğiniz masaüstü yazılımlar bulunmakta.

Akıllı sözleşme denen dağıtılmış kayıt defterleri, ancak belirtilen şartlar yerine getirildiğinde işletilen basit sözleşmeler kodlanmasını olanaklı kılıyor. Ethereum, sırf bu amaçla yapılmış bir açık kaynak kodlu blok zinciri projesi. Daha emekleme aşamasında olmasına rağmen, Ethereum'un blok zincirlerinin yararlılığını dünyayı değiştirecek ölçeğe taşıma potansiyeli bulunuyor. Teknolojinin şu anki düzeyinde akıllı sözleşmeleri basit işlevleri yerine getirecek biçimde programlamak olanaklı. Söz gelimi, blok zinciri teknolojisi ve Bitcoin kullanarak, belirli bir finansal araç belirli bir düzeye gelince bir ödemeyi gerçekleştirebiliyorsunuz. Örneğin şu anda bir taşıma aracını paylaşmak isteyenlerin Uber gibi aracıya ihtiyacı var. Oysa kişiler arası ödeme sayesinde blok zinciri, tarafların doğrudan etkileşmesine ve ortaya gerçekten de merkezi olmayan bir bir paylaşım ekonomisinin çıkmasına yol açabilir. 

Bizi Takip Edin