CRM Nedir ?

CRM Nedir ?

CRM Nedir ?

CRM (Customer Relationship Management) ya da “Müşteri İlişkileri Yönetimi” anlamına gelmektedir.

CRM, büyük, küçük, orta ve mikro ölçekli tüm firmalara kadar tüm firmaların satışı karlılıklarını arttırmak için başvurdukları yazılımlara CRM denir.

Müşteri ilişkilerinde verimlilik ve etkinlik sağlamak için öncelikle müşterinin neye ihtiyacı olduğunu iyi anlamak ve bunun analizini yaparak ihtiyaçlara göre  uygun ürünler geliştirerek doğru zaman, doğru fiyat ve doğru bir yerde sunmak gereklidir.

CRM(Customer Relationship Management) yani Müşteri İlişkileri Yönetimi müşteriyi dinleyerek yeni satış stratejileri geliştirmek anlamına gelmektedir. CRM yazılımları bu ihtiyaçlara cevap vermek için geliştirilen tüm yazılımlardır. CRM var olan müşteriyi korumakla beraber gelecek olan potansiyel müşteriye de ulaşarak yeni müşteriler kazanmak ve bu müşteri kitlesini elde etmek amacıyla yapılan tüm çalışmalara verilen genel isimlerdir.

CRM YAZILIMLARININ FİRMAYA SAĞLADIĞI KATKILAR NELERDİR?

CRM yazılımları ile temel amaç her firmada olduğu gibi karlılığı arttırmaktır. CRM yazılımları ile müşteriyi dinleyen, anlayan ve isteklerine en hızlı şekilde cevap veren potansiyel müşterilere ulaşarak var olan müşterilerine yeni sadık müşteriler  eklemelerine olanak sağlayan yazılımlardır. CRM yazılımları ile müşteri klasik anlamda genellenmez, analiz yapılabildiği için detaylara inilmektedir. 

Satış aşamasında CRM yazılımları müşteri tüm satın alma alışkanlıkları ve detayları bilindiğinde, satış işlemi kolaylaşır. Satış işlemi yapan personelin performansı da CRM uygulamaları üzerinden izlenebilir.

Müşteriyi dinlemek ve iletişim kurmak içinse firmaların mutlaka CRM yazılımları kullanması gerekir. İyi bir CRM uygulaması ile kurulmuş müşteri servisi, firma açısından daha fazla müşteri ve daha fazla karlılık anlamına gelir. CRM uygulamaları ile bilgiler müşterinin ihtiyacına uygun olarak sınıflandırıldığında, özellikle satış ve pazarlama personelinin gün içinde vakit kaybetmesi önlenir.

Bizi Takip Edin