WEB TASARIM

WEB TASARIM

Web Tasarım Kişi veya kurumları tanıtmak amacıyla internet tarayıcılarının (browserlar) görüntüleyebileceği bir biçimde, hazırlanmış özel tasarıma sahip sayfalardır. Hazırlanan bu tasarımlar, klasik grafik tasarım işlerinden farklı olarak tarayıcıların okuyabileceği HTML diline dönüştürülmesi gerekir. Bu alanda uzmanlaşan kişilerede webmaster veya web tasarımcısı denir.

Web Tasarım Neden Önemli ?

Web tasarım her zaman tüm kurumlar ve kişiler için birincil ve resmi bilgilendirme kanalı olmayı sürdürmektedir. İnternet hızının da zamanla artması ile, sadece metinsel içerik değil zengin içerik medya deneyimi ile (Rich Media Applications), videolar ve yüksek çözünürlüklü tüm fotoğrafların son tüketiciye ulaştırılması daha kolaylaşmıştır. Böylece bir çok insan evinden dışarı bile çıkmadan, istediği zamanda istediği bilgiyi web sayfalarından kolayca alabilmektedirler. Tüketici tarafındaki bu devrime ise ZMOT (Zero Moment of Truth) denilmiştir. Bu sebep ile kurumlar internette her zaman en iyi ve etkili biçimde var olmak için web tasarım yatırımlarını zamanla arttırmışlardır.

Web Tasarım ya da Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

Web sitesi yapımı işi kısa sürede ve daha uygun maliyetlerle yapılabildiği gibi, uzun uğraşlar isteyen, uzun bir zaman aralığı ve yüksek maliyetlere de yapılabilir niteliktedir. Bu tamamen işi veren işletmenin bu işe verdiği değerle ve bütçeyle ilgilidir. Örneğin eğer hazır olan temalar üzerinden bir web sitesi yapmak istiyorsanız, 90 USD altında bir tema ücreti ödeyerek ve bu temanın uygulanması ile sınırlıyarak çok küçük bütçelerle web sitesi yapılabilir. Ancak bu işi özgün bir tasarımdan uzaklaştırı. Kaliteli bir kod yapısı kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki tüm adımları içeren uzun bir süreç ve biraz daha yüksek maliyete katlanmak zorundasınız.

Web Tasarım Yapılış Adımları :

  • Projelendirme (İstek Analizi,Rakip Analizi, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, Bilgi mimarisi tasarımı)
  • Grafik Tasarım
  • HTML / CSS Kodlama
  • CMS  / Yazılım İşleri
  • Test
  • Sunum

Bizi Takip Edin