WEB Yazılım

WEB Yazılım

Web Yazılım Nedir ?

Web yazılım,internet ağı üzerinde çalışan kodların fonksiyonel olarak son kullanıcı olarak tarafımıza yansımasıdır. Bu kodlar alanlarında uzman yazılımcılar tarafından belirli bir mühendislik disiplini ile saatler, günler süren süreçler de büyük emek vererek yazılmaktır.

Web Yazılımına Nereden Ulaşabilirim ?

Web Yazılımları uzak sunucularda saklandığı için bilgisarayarınıza veya telefonunuza kurmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir internet tarayıcı ile ilgili adrese giderek yazılımınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Web Yazılımları Eş Zamanlı mı Çalışıyor ?

Web yazılımları eş zamanlı olarak 7/24 çalışmaktadır. Bulunduğunuz noktadan işlem yaparken aynı zamanda farklı bir çalışanınız sizin bilgisayarınıza bağlanmaya gerek kalmadan dünyanın farklı bir ucundan işlem yapabilir.

Web yazılım, alışveriş siteleri, kurumsal firma siteleri, sosyal ağlar, içerik yönetim sistemleri vb yapılanmaların interaktif bir sistem ile düzünli bir şekilde projelendirilip kullanıma açılmasından sonra son kullanıcıya yani karşımıza çıkan çalışmalardır. Son kullanıcıların ana ekranda hiçbir zaman göremeyeceği fakat arama motorlarında web sitelerini ön planda göstermeye yarayan gizli unsurlardır. Web yazılım belirli bir amaç gözeterek sadece tek bir sayfadan da oluşabilir veya sayısız sayfalardan da oluşabilir. Herkesin bildiği evrensel web yazılımlara örnek vermek istersek; Facebook, İnstagram, WordPress,Twitter, Prestashop, Opencart birer web yazılımdır.

En Çok Kullanılan Yazılım Türleri Nelerdir ?

HTML : Bu yazılım dili ile yazılmış kodlamalar diğer tüm yazılım dillerine göre kullanımı çok daha basittir. Site sahibi göstermek istediği maddeyi nerede göstermek isterse, ziyaretçiler onu orada görmektedir. HTML yazılım dilinin en önemli özelliklerinden biri ise yazı, video veya binlerce resim içeren herhangi bir  web sayfasının tarayıcı yazılımı (örnk.chrome) tarafından doğru yorumlanmasını sağlayarak, kullanıcıların görmek istediği tüm sayfaları birbirine sorunsuz olarak oluşturmasıdır.

PHP, Net, Java Script, ASP, Flash vb. diğer Web Yazılımları : HTML yazılım dili ile özel hazırlanmış sayfalara ekstra değer ve özellikler katmak için bu diller ihtiyaca göre seçilerek kullanılır. HTML ile kodlanmış tasarımlar üzerinde yapamayacağımız bu değişiklikler farklı yazılım dilleri veya  kodlama türlerinin birleştirilmesiyle geliştirebiliriz. Örneğin; barkod çıktısı alabilen bir kargo programı oluşturabiliriz.

ERP Nedir?

Sözlük anlamına bakıcak olursak ”Enterprise Resource Planning” olarak anlamdırılan ERP, ülkemizde Kurumsal kaynak planlaması ismiyle de bilinmektedir. Bu özel proje ile yazılımlar işletmelerin mal ve hizmet üretimi için gerekli duyulan tüm işgücü, malzeme, makine vb. tüm kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını sağlayan yönetim sistemidir. Özel yazılımlar olarak karşımıza çıkan bu seçeneğe çok büyük firmalar çok ciddi  ve uzun süreli yatırımlar ayırmaktadır.

CRM Nedir?

Sözlük anlamına bakmak gerekir ise  ”Customer Relationship Management” açılımı karşıma çıkmaktadır. Türkçe anlamı Müşteri ilişkileri yönetimi olarak çevirebiliriz. Kısaca sizlere açıklamak gerekirse müşteriler ile firma organizasyonları arasındaki sağlıklı ve düzenli bir bağlantıyı sağlamaktadır. Pazarlama programlarından, satış programlarına kadar birçok şeyi barındırır.

 

Bizi Takip Edin